پرونده ویژه مجله عصر اندیشه درباره دگردیسی سیاسی و فقهی‌ آیت‌الله منتظری

پارادوکس‌های یک مرتد سیاسی


عصر اندیشه 1395/05/26 05:43:00 عصر

.

دوازدهمين شماره مجله عصر انديشه با پرونده اي ويژه درباره ٢ دهه دگرديسی سياسی و فقهی آيت الله حسينعلی منتظری منتشر خواهد شد.

درحالی كه در روزهای گذشته، انتشار فايل صوتی آيت الله منتظری واكنش های بسياري را در داخل و خارج كشور برانگيخته است، شماره جدید مجله عصر اندیشه به مدیرمسئولی محمدمهدی دانی و سردبیری پیام فضلی‌نژاد سیر تحول و تطور وی را در پرونده‌ای 70 صفحه‌ای با حضور 15 نویسنده و چهره برجسته واکاوی و تحلیل کرده است.

در این پرونده دکتر علی اکبر ولایتی، دیرپاترین وزیر خارجه جمهوری اسلامی برخی از خاطرات سیاسی خود پیرامون «نفوذ در بیت منتظری» را روایت کرده است و توضیح می‌دهد: «رئيس يك كشورعربی با اعتراض به من گفت چرا امام منتظری را عزل كرد؟ زمان وزارتم يك سفارت‌خانه عربی با ظاهر انقلابی دربیت آقای منتظری نفوذ کرد.»

همچنین دکتر ابراهیم یزدی وزیر خارجه دولت موقت نیز از همین زاویه تعاملات منتظری با منافقین و نهضت آزادی را بازخوانی کرده است و می‌گوید: «مجاهدين خلق با منتظری فرصت طلبانه برخورد كردند؛ به او در اين باره هشدار داديم. تقابل منتظری با امام صلاح نبود.»

اما جنجالی ترین گفت‌وگوی این پرونده متعلق به احمد منتظری فرزند آیت‌لله منتظری است که در این روزها به تیتر یک رسانه‌های خارجی تبدیل شده، اما موضع او در این مصاحبه با دیگر اظهاراتش متفاوت است. احمد منتظری به عصر اندیشه می‌گوید «آماده ایم تا در هر سنگر فرهنگی برای تقویت نظام جمهوری اسلامی با جان و دل کار کنیم و  اپوزیسیون نیستیم.»

عصر امروز نیز بخش‌هایی دیگر از مصاحبه منتظری با عصر اندیشه در شبکه های اجتماعی این مجله منتشر شد که در آن گفته « BBC برای اپوزیسیون سازی از پدرم عطش داشت و منتظری هیچگاه اعتقاد نداشت حکومت نامشروع است. به روایت منتظری، «نوذری، خبرنگار BBC نامه محرمانه آیت الله منتظری به امام را فاش کرد، با انتخاب آیت الله خامنه ای، پدرم گفت «الحمدالله خیرالموجودین انتخاب شد و منتظری خود را فدایی امام می‌دانست.»

در این پرونده ویژه سیر تحول آیت‌الله منتظری با آثاری از حجت الاسلام علی ذوعلم، مسعود رضایی، سیدعباس فاطمی، قاسم تبریزی، علی میثمی تهرانی، سجاد نوروزی، مصطفی محقق داماد، ابراهیم ذوالفقاری و... بررسی گشته است. شماره جدید «عصر اندیشه» در 246 صفحه و با قیمت 8 هزار تومان در 4 زبان فارسی، عربی، انگلیسی و فرانسه، شنبه هفته آینده روانه کیوسک‌های مطبوعاتی می‌شود.

تاریخ :

1395/05/26 05:43:00 عصر

نویسنده :

عصر اندیشه

به اشتراک بگذارید :


نظرات : 0

ماهنامه شماره 22
پنجشنبه , 08 خرداد 1399 , 10:52