بزرگداشت دکتر كریم مجتهدی


عصر اندیشه 1396/10/23 11:57:52 صبح

بزرگداشت دکتر كریم مجتهدی با سخنرانی آقایان: دکتر رضا داوری اردكانی، دکتر مهدی گلشنی، دکتر حسین كلباسی و دکتر حسن بلخاری برگزار شد.

 

  دکتر حسن بلخاری رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، با اشاره به شأن و جایگاه والای مجتهدی در تاریخ فلسفه ایرانی -اسلامی گفت: به‌عنوان یک دانشجو و طلبه فلسفه، دکتر مجتهدی را دقیقاً در مرز میان فلسفه اسلامی و فلسفه غربی قرار می‌دهم. من به عنوان یک طلبه وقتی آثار استاد را مرور می‌کنم، می‌بینم که هم در باب سهروردی و بابا افضل کاشانی اثر دارند و هم طی سالیان گذشته، یکی از سرچشمه‌های اصلی آشنایی ما با کانت و هگل و هایدگر بوده‌اند.

  دکتر مهدی گلشنی رئیس گروه فلسفه علم دانشگاه صنعتی شریف به عنوان سخنران دوم این مراسم با بیان این‌که دکتر مجتهدی همواره در ذهن او به عنوان استاد الگو بوده است گفت: دکتر مجتهدی می‌گوید: «من بیشتر متخصص فلسفه غرب هستم ولی مدافع آن نیستم. با تأمل در فلسفه غرب، امکانات بیشتری در فلسفه خود خواهیم یافت؛ فلسفه صدرا، فلسفه سهروردی و میرداماد می‌توانند آینده فرهنگ ما را تضمین کنند اما نباید از فلسفه غرب بی‌اطلاع بود.»

  دکتر حسین کلباسی اشتری عضو هیأت علمی دانشگاه علامه ‌طباطبایی و از شاگردان دکتر کریم مجتهدی، به عنوان سخنران بعدی این مراسم گفت: من به شخصه نمی‌دانم استادان و آموزگاران بزرگ را به چند دسته می‌توان تقسیم کرد، اما به هر حال حداقل با یک دسته‌بندی می‌توان گفت اساتیدی هستند که مخاطب را در نظر و عمل یا در قول و فعل توأمان متأثر می‌کنند. باید بگویم به اعتقاد من دکتر مجتهدی بدون مبالغه هم در نظر، هم در عمل و هم در سلوک معلمی و جنبه عملی بر مخاطبان‌شان تأثیر گذاشته‌اند. امتیازات دکتر مجتهدی غیرقابل انکار است؛ ایشان از جهت سلوک تعلیماتی و معلمی، تعقل و تحقیق به معنای واقعی کلمه، سلوک دانشجویی و جست‌وجو و پایش مستمر، جدیت، شخصیت، حرمت معلمی و دانشجویی و صداقت در سلوک معلمی و دانشجویی ممتاز هستند و معلمی و دانشجویی را توأمان می‌توان در همه نوشته‌های ایشان دید. شاید در اواخر دهه شصت و اوایل دهه هفتاد می‌پرسیدند جدی‌ترین استاد فلسفه کیست، پاسخ همه این بود: دکتر مجتهدی.

  دکتر رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم با بیان این‌که بیش از پنجاه سال همراهی و هم‌داستانی با دکتر مجتهدی اهمیت زیادی دارد، گفت: ایشان جایگاهی پیش ما دارند که لایوصف است. آن‌چه می‌گویم خیلی ساده است، هیچ تکلفی در آن نیست و راحت حرف می‌زنم. در مورد دکتر مجتهدی راحت می‌توانم حرف بزنم و هیچ شائبه‌ای هم در گفتارم نیست. ما بیش از پنجاه سال با هم همراه و هم‌داستان بودیم. اهل فلسفه با هم اختلاف رأی و نظر هم دارند اما این اختلاف دوستانه است. به تعبیر «یاسپرس» نزاع علم، عاشقانه و دوستانه است.

  دکتر کریم مجتهدی چهره ماندگار فلسفه، مترجم و استاد دانشگاه: درست است که گفته‌ام فیلسوف دانشجو است ولی من واقعاً دانشجو هستم. از وقتی بازنشسته شدم و تکلیف تدریس دروس مشخص در اختیارم نیست، کاملاً دانشجو شدم و حتی بیشتر از قبل، مطالبی را می‌بینم و دقت می‌کنم که قبلاً به آن‌ها دقت نداشتم. فلسفه یک لفظ است اما یک عشق هم هست. عشق یادگیری برای انسان بزرگ‌ترین نعمتی است که دارد و فقط همین را دارد. حق زندگی هم همان‌قدر برای ما مهم است و به همان اندازه نیز نباید قبول کنیم که چیزی مانع آموختن ما شود. جهل ظلم است. حق با سقراط است؛ او جهل را ظلم می‌داند. تنها چیزی که برای دیگران و جوانان باید تبلیغ و آموزش داده شود علم است، عشق به علم است. خود علم اراده به یادگیری است. نیچه از اراده و قدرت صحبت کرد ولی مهم‌تر از آن این است که اراده کنیم یاد بگیریم و این بزرگ‌ترین نعمتی است که به ما داده شده است و در روح ما انعکاس دارد. همین روحیه که کمی هم افراطی است گریبان‌گیر من شده است.

تاریخ :

1396/10/23 11:57:52 صبح

به اشتراک بگذارید :


نظرات : 0

ماهنامه شماره 23
یکشنبه , 06 مهر 1399 , 20:24