به نفع غربی‌ها پژوهش می‌کنیم


عصر اندیشه 1398/12/26 09:56:00 عصر

گفت‌وگوی عصر اندیشه با دکتر عبدالله زیعور استاد فیزیک هسته‌ای دانشکده علوم دانشگاه لبنان

گزیده گفت و گو:

- تقریباً همه نظام­های سیاسی عرب هیچ انگیزه و تلاشی برای محقق کردن یک نهضت نرم­افزاری یا انقلاب علمی در جهان عرب ندارند. چون این نظام­ها معتقدند ما می­توانیم بخشی از فناوری، پژوهش­ها و تولیدات علمی مورد نیازمان را از خارج بگیریم. بالاخره آمریکا هست، غرب هست.

- تکمیل زنجیره علمی مرهون این است که ما نیازهای جامعه را بفهمیم. مثلاً بدانیم در جامعه چه مشکلاتی داریم، سپس به پژوهشگران دانشگاهی بگوییم بفرمایید این مشکلات را حل کنید و تولید علم شما در راستای حل مشکلات جامعه باشد.

- تعداد انبوهی از دانشگاه­های جهان عرب دانش را برای دانش تولید می­کنند. البته این در صورتی است که اصلاً تولیدی داشته باشند. خطرناکتر از آن، دانشگاه­هایی است که تولیدات علمی‌شان در خدمت پیشرفت علمی این دانشگاه­ها و کشورهایشان نیست، بلکه در خدمت توسعه و تولید دانش در غرب و آمریکاست.  

- ایرانی­ها با غرب مقابله کردند و گفتند ما می­توانیم و اثبات کردند که می­توانند. آن­ها با وجود تحریم شدن کشورشان، تولید علم کردند. اما مصر نتوانست این کار را بکند و همچنان به دیگران نیاز دارد.

- بعضی از اساتید به مدرسینی سنتی تبدیل شده­اند که برنامه­های خود را به‌روز نمی­کنند و ما باید خیلی بی‌پرده بگوییم این­ها سربار نظام آموزش عالی هستند. چون ارزش و جایگاه استاد دانشگاه به یک سری عوامل بستگی دارد مانند: تولید علم، پژوهش، به‌روزآوری اطلاعات، انتشار آثار علمی و این‌که روش تدریس خود را مستمراً به‌روز کند. 

- دانشگاه­ها نشانگر عملکرد نظام­های سیاسی است. شاید بعضی­ها به این حرف من اعتراض کنند. من می­گویم تا زمانی که نظام­های سیاسی، مردم و ملت­ها خواهان پژوهش علمی نباشند، هیچ­گونه پژوهشی صورت نخواهد گرفت.

- نمی­توان نهضت علمی را از برنامه سیاسی ملت­ها جدا دانست. ملت عرب هیچ برنامه­ای در این زمینه ندارد و به دوستی با آمریکا بسنده می­کند. آمریکا هم در مقابل، دوستی با عرب­ها را نمی‌پذیرد جز در صورتی‌که آن­ها دوست اسرائیل هم باشند. آمریکا دشمن اسرائیل را به‌عنوان دوست خود قبول ندارد.

- باید زنجیره تولید علمی کامل باشد تا جامعه رشد کند، مانند آن‌چه که در غرب و ایران شاهد آنیم. مصر از چنین مشکلی رنج می­برد و به همین خاطر بود که برنامه­های بزرگ این کشور با مشکل مواجه شد و در نتیجه آموزش عالی و دانشگاه­های کشور نیز افول کرد.

- چرا ما باید 200 استاد دانشگاه در یک رشته داشته باشیم که هیچ‌کدام فرصت شغلی ندارند؟ برای حل این مشکل باید از هدایت تحصیلی استفاده می­کردیم. ما باید دانشجویان دکتری را به سمت تخصص­هایی هدایت کنیم که واقعاً به آن نیاز داریم.

- باید روحیه تحقیق را در دانشجو تقویت کنیم. برخی از دانشگاه­ها از روش تدریس یک‌سویه و حفظ‌محور استفاده می­کنند. در این روش وقتی ما از دانشجویان امتحان می­گیریم، در واقع داریم از حافظه آن­ها امتحان می­گیریم. این یک فاجعه است.

- نباید به هر کسی که دویست، سیصد، پانصد یا هزار صفحه پژوهش آورده است، مدرک دکتری داد. باید توانمندی­های پژوهشی آن شخص را امتحان کرد. مشکل در روش­های آموزشی و شیوه اعطای مدرک دکتراست. 

- هرکدام از کشورهای عربی به یک پادشاهی تبدیل شده که گروه یا خانواده­ای آن را تصاحب کرده و بر آن حکومت می­کند. این­ها هم که هیچ توجهی به پیشرفت و شکوفایی ملت­ها و مبارزه با بی‌سوادی و به دست آوردن استقلال و اراده و عزت ندارند.

متن کامل گفت و گو را در عصر اندیشه شماره 18 بخوانید.

https://b2n.ir/856004

تاریخ :

1398/12/26 09:56:00 عصر

به اشتراک بگذارید :


نظرات : 0

ماهنامه شماره 23
یکشنبه , 06 مهر 1399 , 20:04