تفکر شریعتی به آینده نزدیک‌تر است

مقایسۀ آرا و اندیشه‌های علی شریعتی و سیدجواد طباطبایی در گفت‌وگو با دکتر بیژن عبدالکریمی


عصر اندیشه 1398/12/28 05:26:00 عصر

مقایسۀ آرا و اندیشه‌های علی شریعتی و سیدجواد طباطبایی در گفت‌وگو با دکتر بیژن عبدالکریمی

گزیده گفت و گو:

- طباطبایی می‌کوشد از منظر تجدد به تاریخ انحطاط نگاه کند و به بیان دیگر، او تجدد مطلق است و انحطاط برای او عبارت است از هر آن‌چه ما را از نیل به تجدد باز داشته است و به تجدد، اصالت می‌دهد.

- طباطبایی عِرق کمتری به سنت تاریخی ما دارد. او از ایران و ایرانی‌بودن صحبت می‌کند؛ اما ایرانی‌بودن و ایران او درنهایت یونانی است. هر آن‌چه قوام‌بخش سنت تاریخی ماست، در اندیشۀ تاریخی طباطبایی به‌منزلۀ عامل انحطاط است.

- نهایت دعوت طباطبایی از سوژۀ ایرانی است که ما باید دست‌های خود را در برابر تجدد بالا بگیریم و تسلیم شویم و هرچه بیشتر به این روند سیطرۀ تجدد دامن بزنیم.

- شریعتی انحطاط در سنت تاریخی ما را حول‌وحوش دین جست‌وجو می‌کند. شریعتی در قالب رفرمیسم دینی ظهور می‌کند؛ اما طباطبایی در قامت اندیشمندی در حوزۀ فلسفۀ سیاسی به این مسئله می‌پردازد.

- به نظر من شریعتی بیش از طباطبایی به این وجه توجه داشته است و وقتی دربارۀ ایران و ایرانی می‌اندیشد، به حقیقت ایرانی توجه دارد؛ اما طباطبایی توجه ندارد. به همین دلیل عنصر دین، عرفان، اسلام، تشیع و... در پژوهش‌های دکتر طباطبایی مغفول است او این‌ها را عواملی می‌داند که سد راه و مانع بسط عقل یونانی شد و نگذاشت تجدد پیدا کنیم.

متن کامل را در عصر اندیشه شماره 18 بخوانید.

https://b2n.ir/856004

تاریخ :

1398/12/28 05:26:00 عصر

به اشتراک بگذارید :


نظرات : 0

ماهنامه شماره 23
یکشنبه , 06 مهر 1399 , 19:16