حوزه، طلبه، رمان


عصر اندیشه 1399/01/06 12:19:51 صبح

نشست نقد و بررسی ادبیات طلاب با حضور سه طلبه داستان‌نویس علی‌اصغر عزتی پاک، امیر خداوردی و ابراهیم اکبری دیزگاه

گزیده مطلب:

- عزتی پاک: نویسندگان خوب و قابل توجهی داشتیم که خجالت می‌کشیدند بگویند طلبه هستند. به همین دلیل کسانی را سراغ داریم که در آن سال‌ها برای این که داستان­نویس شوند، لباس طلبگی را کندند.

- اکبری دیزگاه: اهمیت تاریخی و دینی انقلاب اسلامی در تاریخ معاصر جهان این است که محل ظهور انسان شیعی شد که برای انسان معاصر طرح و برنامه دارد. وقتی این انسان ظهور کرد طبیعتاً برای روایت خود نیاز به زبان خاص خود دارد. زبان رسانه­های متعارف، خیلی موفق نبوده است. زبان‌های دیگر هم آن­چنان که باید نتوانستند این کار را انجام دهند و تصور من این است که یکی از بهترین وسایل یا ابزارها، رمان است.

- خداوردی: حوزه‌اي که نظام و حکومت اسلامي را به‌عنوان مولود و فرزند خود به مردم ارزاني کرده‌ است حالا نمي‌تواند از مردم و خواست مردم صحبت نکند.مردم مطالباتي متناسب با عصر و دوران خود دارند و به اين ترتيب درهای حوزه به امور مدرن و اندیشه‌های نو باز می‌شود.

- اکبری دیزگاه: در ژانر رمان این ظرفیت وجود دارد که وجوه و جنبه­ هایی از دین را کشف، تبیین و روایت کنیم که هیچ کدام از نحله­ های دیگر دین­ پژوه به آن نائل نشده­اند. این شیوه را می­توان طریقه دین­ پژوهی یا دین­ اندیشیِ رمان­ نویسانه قلمداد کرد که ریشه در هستی­ شناسی تخیلی دارد.

متن کامل را در عصر اندیشه شماره 19 بخوانید.

https://b2n.ir/129345

تاریخ :

1399/01/06 12:19:51 صبح

به اشتراک بگذارید :


نظرات : 0

ماهنامه شماره 22
پنجشنبه , 08 خرداد 1399 , 11:54