با خواب دیدن نمی‌شود رئیس‌جمهور درست کرد

ده سال است در حوزه فریاد می‌زنم نباید جناحی شویم


عصر اندیشه 1399/01/10 10:27:19 عصر

گفت و گوی اختصاصی عصر اندیشه با آیت‌الله شیخ جواد فاضل لنکرانی استاد سطح عالی حوزه و رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار

گزیده گفت و گو:

- کیاست روحانیت اقتضا می­کرد از اول با جناح­ها همراهی نکند. لکن روحانیت این اشتباه را کرد و در برخی موارد با بعضی جناح­ها همراه شد. یک بخشی از روحانیت همراه یک جناح شدند و بخشی دیگر که شاید بخش عمده­شان هم بود با جناحی دیگر. این­ها به روحانیت ضربه زده است.

- من هر چه فکر می­کنم منظور این آقایانی که می­گویند حوزه، سکولار است را نمی­فهمم. اولاً سکولار یعنی بی­دینی و نفی دین و ثانیاً از لوازم دیگر آن، جدایی دین از سیاست است. هیچکدام از این دو شاخصه در حوزه نیست. حوزه ما سراسر دغدغه دین است. چه آن کسانی که شدیداً انقلابی­اند و چه آن کسانی که در انقلاب یک خورده متوسط­اند این دغدغه را دارند و من معتقدم ما امروز در حوزه ضد انقلاب نداریم.

- متأسفانه چند سال است موضوعی به نام بودجه حوزه را مطرح می­کنند و فکر می­کنند این بودجه واقعاً به دست حوزه، طلبه­ها یا مراجع می­رسد. من همین­جا عرض می­کنم یک ریال از این بودجه دست شخص یک طلبه یا استاد یا یک مرجع تقلید نمی­رسد، مگر استادهایی که از قم به شهرستان­ها اعزام می­شوند.

- سال 78 دو نفر از مسئولین حوزه خدمت ایشان آمدند وگفتند «جناب آقای خاتمی مبلغ دو میلیارد تومان در اختیار آقای نواب قرار دادند که ایشان بیشتر آن را صرف خدمات درمانی طلاب می­کند و بخشی را هم به حوزه می­دهد.» ایشان فرمودند «این کار کمر حوزه را می­شکند.» اصلاً اشکش جاری شد و فرمود «نگیرید.»

- زمانی در یکی از انتخابات خدمت والد ما آمدند و گفتند «آقا اگر فلانی انتخاب نشود، اسلام در خطر است»، پدر من فرمود «مرده­شور اسلامی را ببرند که به یک آخوند وابسته است. این چه حرفی است که می­زنید؟ اسلام به ائمه معصومین هم وابسته نیست.

متن کامل را در عصر اندیشه شماره 19 بخوانید.

https://b2n.ir/129345

تاریخ :

1399/01/10 10:27:19 عصر

به اشتراک بگذارید :


نظرات : 0

ماهنامه شماره 25
جمعه , 26 شهریور 1400 , 14:00