از منبر تا مِمبِر

نه هر که سر بتراشد قلندری داند


عصر اندیشه 1399/01/12 07:32:15 عصر

نشست روحانیت،‌ مردم و رسانه‌های نوپدید با حضور سه روحانی فعال در فضای حقیقی و مجازی حجت‌الاسلام مهدی دانشمند، حجت‌الاسلام احسان بی‌آزار تهرانی و حجت‌الاسلام علی سرلک

گزیده نشست:

- دانشمند: من قبول ندارم روحانیت امروز در قلب مردم و در جمع مردم ضعیف شده است. شما بیست روز به دنبال من بیایید تا به شما نشان دهم واقعاً مردم از روحانیت زده نشده‌اند. بلکه ذائقه‌های مردم عوض شده است. آخوند تقلبی زیاد شده است.

- بی‌آزار: بنده اگر واقعاً جوزده شوم و همه هویت و اعتبارم را در دیده شدن نزد دنبال‌کننده‌هایم ببینم، بله آن‌وقت از مرز حق عبور می‌کنم و برای این‌که از چشم نیفتم و از قشر خاکستری جذب مخاطب کنم،‌ منِ مذهبی و طلایه‌دار دین حرف‌هایم را دوپهلو می‌زنم.

- سرلک: روحانیت هم مثل سایر گروه‌های مرجع از تبعات جریان مدرنیته تأثیر پذیرفته است. یعنی نهاد مرجعیت - به معنای وسیع کلمه نه به معنای مرجعیت تقلید - در حال فروپاشی است و شما تقریباً هیچ مرجعی را نمی‌توانید به این معنا سراغ بگیرید.

- دانشمند: آیا آن آقای روحانی که در فضای مجازی کلیپی پخش می‌کند، بینی و بین الله می‌خواهد با این کلیپ مردم را عاشق امام زمان کند یا جلب توجه به خودش داشته باشد؟ وقتی اخلاص نباشد، مانند فضله موش در دیگ شربت است، نجس می‌شود و باید در فاضلاب برود.

متن کامل را در عصر اندیشه شماره 19 بخوانید.

https://b2n.ir/129345

تاریخ :

1399/01/12 07:32:15 عصر

به اشتراک بگذارید :


نظرات : 0

ماهنامه شماره 25
شنبه , 09 مرداد 1400 , 13:43