ناموَرسازها را دریابیم

سلبریتی و فرهنگ شهرت در جامعه ایرانی


عصر اندیشه 1399/01/12 08:32:14 عصر

گفت‌وگو با دکتر احسان شاه‌قاسمی، استاد ارتباطات و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران

گزیده گفت و گو:

- در خارج از ایران افراد کار و تلاش می­کنند و هوادار سلبریتی­ها هم هستند اما این­جا ما کار نمی‌­کنیم ولی دنبال­کننده افراد مشهور هستیم. مثلاً صفحه بچه­ پول­دارهای تهران چند صدهزار نفر دنبال­ کننده دارد.

- یک مورد از نفوذ مخرب سلبریتی­ها، زلزله آبان­ماه سال 96 کرمانشاه است که متأسفانه خیانت کردند. من نمی‌گویم همه خیانت کردند ولی باور کنید تعداد کسانی که خدمت کردند از تعداد انگشتان یک دست هم کمتر بود. اکثر سلبریتی‌ها رفتند و فقط با زلزله‌زدگان عکس یادگاری گرفتند و یک روز هم آن­جا نماندند و برگشتند.

- همین فرهنگ شهرت، عشق پول­دار شدنِ یک­شبه، توهم زندگی و زیست ایده‌آل، ارزش قائل شدن روزافزون برای پول و این که پول را معادل خوشبختی می‌بینیم، تضادهای زیادی ایجاد کرده است.

- من واقعاً به‌عنوان کسی که در اینستاگرام هستم و صفحه دارم می‌گویم از بستن آن خوشحال خواهم شد. چون شما می‌بینید برخی از سلبریتی‌ها که در انتهای طیف سخیف بودن قرار دارند، توانایی ظهور در تلگرام و جمع کردن این میزان دنبال­کننده را نداشتند. این­ها محصول فضای اینستاگرام است.

- خودِ سلبریتی‌ها چیز زیادی نمی‌دانند و معمولاً افراد باسوادی نیستند اما تیم‌های نامورسازی که استخدام می‌کنند جزو بهترین‌ها هستند. کسانی که به افراد می‌گویند چگونه بنشینند، چگونه حرف بزنند و چگونه واکنش نشان دهند. همه آن چیزی که شما می‌بینید برنامه‌ریزی شده است.

متن کامل را در عصر اندیشه شماره 19 بخوانید.

https://b2n.ir/129345

تاریخ :

1399/01/12 08:32:14 عصر

به اشتراک بگذارید :


نظرات : 0

ماهنامه شماره 23
ﺳﻪشنبه , 21 مرداد 1399 , 17:13