هزارتوی پررمز و راز مغز

محمد رستمی


عصر اندیشه 1399/01/26 05:26:10 عصر

سیری در قلمرو پهناور علوم شناختی

گزیده مطلب:

- اولین تلاش جهت معرفی علوم شناختی در ایران را باید به نام مرحوم دکتر لوکس استاد برجسته دانشکده فنی دانشگاه تهران ثبت کرد. او توجه دانشجویان را به این حوزه جدید دانش و فناوری جلب کرد و شاگردان برجسته‌ای تربیت نمود.

- محققین روان‌شناسی شناختی به ذهن همچون دستگاه پردازشگر اطلاعات می‌نگرند و رویکرد آنان به مطالعه مغز و ذهن برپایه تشابه عملکرد مغز با رایانه است.

- در طی سال‌های اخیر دو حوزه ارزیابی و توانمندسازی شناختی به جهت ارزش و اهمیتشان بازار خوبی را به خود اختصاص داده‌اند؛ به طوری که پیش‌بینی شده است بازار این دو حوزه از دو میلیون دلار در سال 2016 به نه میلیون دلار در سال 2021 برسد.

- شناخت مغز می‌تواند مسیرهای جدیدی را برای بهسازی پژوهش، سیاست و عمل تربیتی فراهم سازد. تلاش‌های دهه اخیر در این زمینه به ظهور رشته جدیدی به نام مطالعات عصب - تربیت انجامیده است.

- این محیط نیست که رفتار اجتماعی فرد را تعیین می‌کند بلکه رفتار هر فرد تحت‌تأثیر ادراک او از موقعیت‌های محیطی و اجتماعی است. ادراکی که خود متأثر از دانش، حافظه، منطق، قضاوت، توانایی حل مسئله و قدرت تصمیم‌گیری فرد است.

- شناخت اجتماعی بر این باور است که آن‌چه دنیای ما را می‌سازد، خود ما هستیم. در دنیای اجتماعی هرآ‌ن‌چه وجود دارد، ساخته ذهن ما و یا ذهن جمعی ماست. ما انسان‌ها هستیم که در اجتماع غور می‌کنیم، روابط اجتماعی برقرار می‌سازیم و به هر آن‌چه در اطراف خود بنا نهاده‌ایم معنا می‌بخشیم.

- گفته می‌شود اگر در قرن نوزدهم علم زیست‌شناسی توسعه یافت و مطالعه سلولی - مولکولی پیشرفت کرد و در قرن بیستم علم ژنتیک انسان ترسیم گردید، در قرن بیست و یکم شناسایی اسرار مغز و درک هرچه بیشتر عملکرد آن میسر خواهد شد.  

- تصور کنید دنیای آینده چگونه خواهد بود اگر انسان بتواند با دخالت در مغز از طریق کشت و پیوند سلول‌های عصبی، از طریق دستکاری‌های ژنتیک و از طریق جلوگیری از تولید پروتئین‌هایی که کار مغز را مختل می‌کند، مغز انسان را کارآمدتر سازد.

متن کامل را در عصر اندیشه شماره 20 بخوانید.

https://b2n.ir/068196

تاریخ :

1399/01/26 05:26:10 عصر

به اشتراک بگذارید :


نظرات : 0

ماهنامه شماره 24
شنبه , 09 اسفند 1399 , 16:03