احتمال انقراض نسل‌های بی‌اعتنا به علوم شناختی

گفت‌وگو با دکتر رضا رستمی، استاد روانشناسی دانشگاه تهران


عصر اندیشه 1399/01/26 11:11:00 عصر

گفت‌وگو با دکتر رضا رستمی، استاد روانشناسی دانشگاه تهران

گزیده گفت و گو:

- به نظر می­آید نانوتکنولوژی بتواند در حیطه­هایی که ما می­خواهیم مداخلاتی از بیرون به بدن وارد کنیم، به شکل هدفمندتری به متخصصین کمک کند. یکی از موضوعات در حال پژوهش، استفاده از علوم نانو در ساخت الکترودهای تحریک عمیق مغزی است.

- با مطالعه مغز در حد سلولی و حیوانی گرفته تا مداخلات در خودِ انسان اعم از دارو و مکمل­های غذایی و.... امید است بیوتکنولوژی بتواند در آینده ابزارهای جدیدتری را در اختیار بشر قرار دهد.

- ما نمی­خواهیم با استفاده از علوم شناختی صرفاً سراغ پنج درصد افرادِ دچار عقب­ماندگی و بیش­فعال و مبتلا به اوتیسم برویم. اعتقاد بر این است که علوم شناختی علم بهتر زیستن همه انسان­ها است.

- قطعاً اگر گروهی نتوانند بر علوم شناختی مسلط شوند و از آن استفاده کنند، باید به انقراض نسل آن­ها در آینده فکر کرد. چون قابل خریدن نیست و گروهی که از آن استفاده نمی­کنند به درد کار عضلانی می­خورند.

- در حیطه علوم شناختی هزینه قابل توجهی صرف مباحث نظامی و اطلاعاتی و سری می­شود که مطمئناً هدف­شان قدرت بخشیدن به نیروی نظامی است تا برتری­شان را حفظ و تقویت کنند.

- اکنون پژوهش­ هایی که در دنیا در خصوص علوم شناختی صورت می­گیرند 25 درصد بودجه­های پژوهشی را به خود اختصاص می­دهند. نزدیک قریب به اتفاق دانشجویانی که الان می­توانند بورس بگیرند و در کشورهای پیشرفته تحصیل کنند در حیطه علوم شناختی تحصیل می­کنند.

- علوم شناختی شاید به زبان دیگر، علوم مرتبط با مغز انسان است؛ علومی که توانمندی­های ذهنی انسان را مورد مطالعه و ارزیابی و کاوش قرار می­دهد و توانمندی­های خارق­العاده­ای را که در مغز هست اما در بعضی جاها بروز پیدا کرده و در برخی مواقع دیگر پنهان مانده است و یا به عبارت بهتر در بسیاری از انسان­ها اصلاً شکوفا نمی­شود، مورد بررسی قرار می­دهد.

متن کامل را در عصر اندیشه شماره 20 بخوانید.

https://b2n.ir/068196

 

تاریخ :

1399/01/26 11:11:00 عصر

به اشتراک بگذارید :


نظرات : 0

ماهنامه شماره 24
شنبه , 09 اسفند 1399 , 15:24