دغدغه اصلاح، نه شالوده‌شکنی

نشست نقد و بررسی کتاب «هویت» فوکویاما با حضور دکتر رحمان قهرمان‌پور و دکتر مختار نوری


عصر اندیشه 1399/02/05 05:25:54 عصر

هویت برای لیبرالیسم مسئله‌ای جدی شده است

گزیده مطلب:

_ قهرمان پور: اهمیت کتاب «هویت» فوکویاما در این است که لیبرال ها و لیبرال های دوآتشه به این جمع بندی رسیده اند که هویت مسئله زمانه ماست و باید به آن توجه نمود و رویکردهای قبلی به هویت پاسخگو نیست و نیاز است تا بیشتر به موضوع هویت بپردازیم.

_ قهرمان پور: فوکویاما در کتاب خود معتقد است اگرچه زمانی اعلام شد که بازار به درستی عمل خواهد نمود و فرصت برابر ایجاد می کند، اما در عمل این گونه نشد و کسانی که سواد بیشتری داشتند از مزایای جهانی شدن استفاده بیشتری کردند و کسانی که سواد کمتر و امکانات کمتری داشتند رفته رفته حاشیه نشین تر و ضعیف تر شدند.

_ نوری: فوکویاما می گوید ترامپ برای او یک شگفتی بوده و معتقد است تحولات در آمریکا منجر به شرایطی شده که ترامپ توانسته بر آن موج سواری کند. به هر حال فوکویاما متفکر توسعه و نظم و زوال است و ترامپ دارای ویژگی هایی است که درست در نقطه مقابل قرار دارد.

_ قهرمان پور: به اعتقاد فوکویاما، سوسیالیسم با خرد کردن بیشتر و بیشتر هویت در واقع کار را غیر قابل کنترل می سازد. لذا او به دنبال بازگشت به سوسیالیسم و یا مارکسیسم نیست، بلکه معتقد به بازگشت به هویت کلان در مقابل هویت های خرد و جزئی فعلی است.

_ نوری: در کنار حامی پروری و معضلات درونی جامعه آمریکا، تنوع هویتی نیز معضلی در این جوامع شده و این برای فوکویاما مسئله ایجاد کرده است. چندفرهنگ گرایی به آسیب جدی برای غرب تبدیل شده است.

_ قهرمان پور: انتقاد فوکویاما از این است که هویت ها نباید سیاسی شوند. پس فوکویاما مخالف هویت به عنوان مسلمان و یا آسیایی نیست، بلکه می گوید این هویت نباید سیاسی شود و وارد عرصه عمومی گردد.

_ قهرمان پور: هویت چون با اعتقادات و باورها و امنیت هستی شناختی فرد گره می خورد، وقتی با تهدید روبرو میشود به شدت خاصیت بسیج کنندگی خواهد داشت. این موضوع فقط در اسلام گرا ها نیست، بلکه در راست افراطی و بودائیان ازجمله در روهینگیا نیز دیده میشود.

_ نوری: این پرسش که هویت پیشران بسیج سیاسی است، موضوعی واقعی است که به همه جوامع سرایت میکند و هیچ جامعه ای استثنا نیست و این نیاز در همه جوامع وجود دارد، اگرچه در جوامع توسعه نیافته این موضوع خطرناکتر می شود.

_ قهرمان پور: فوکویاما به دنبال شالوده شکنی نیست، بلکه به دنبال اصلاح صورت قضیه است. فوکویاما معتقد نیست که این نظم لیبرال قدرت پاسخگویی ندارد، بلکه همچنان به توانایی لیبرالیسم باورمند و خواستار اصلاح آن برای کارایی بیشتر است.

متن کامل را در عصر اندیشه شماره 21 بخوانید.

https://b2n.ir/668147

تاریخ :

1399/02/05 05:25:54 عصر

به اشتراک بگذارید :


نظرات : 0

ماهنامه شماره 22
یکشنبه , 15 تیر 1399 , 21:05