حکومت اسلامی در عصر حیرت

گفت‌وگو با مهدی نصیری، نویسنده و پژوهشگر


عصر اندیشه 1399/02/24 03:57:39 عصر

وقتی اجرای حکم دینی به مانع خورد، عرفی عمل کنیم

گزیده گفت و گو:

- اگر قانونی تصویب شود که  مثالا شصت درصد مردم در برابر اجرای آن مقاومت می کنند، نشانه آن است که قانون گذار به خطا رفته است و نباید قبل از زمینه سازی فرهنگی و اجتماعی  اساسا سراغ چنین قانونی می رفته است.

- ما در عصر غیبت در حدی که شامل مسلمات دینی است،  می توانیم الگوی مشخص و شفاف بدهیم مثل وجوب نماز، حرمت زنا و شراب و... اما فراتر از اینها در عموم مسائل به اختلاف قرائت و دیدگاه ها برمی خوریم و نمی توانیم تکلیف خود را با بسیاری از قضایا روشن و مشخص کنیم.

- ما در شریعت معتقدیم ربا حرام است اما شما وقتی می خواهید در بستر اقتصاد مدرن آن را اجرا کنید، با مانع جدی روبه رو هستید زیرا  اساسا به نظر بسیاری از کارشناسان  اقتصادی، قوام و اساس بانکداری مدرن بر ربا استوار شده است و بدون ربا چرخ آن نخواهد چرخید.

- هرجایی که در اجرای حکم دینی با مانع برخورد کردیم، باید کوتاه بیاییم و عرفی عمل کنیم ولو اینکه ظاهراً مسیر سکولار یا غربی باشد. اگر چنین عمل نکنیم و نتیجه آن ناکارآمدی نظام دینی باشد، موجب فاصله گرفتن مردم از دین خواهد شد.

- اغلب به غلط فکر می کنیم با تشکیل جمهوری اسلامی انگار امام معصوم (ع) بر مسند حکومت قرار گرفته و هم هچیز مشخص و روشن است. در حالی که شیعه باید به مصیبت زدگی خود در عصر غیبت واقف باشد و راه خود را متناسب با این مصیبت نقشه بریزد.

متن کامل را در عصر اندیشه شماره 22 بخوانید.

https://b2n.ir/683414

تاریخ :

1399/02/24 03:57:39 عصر

به اشتراک بگذارید :


نظرات : 0

ماهنامه شماره 25
شنبه , 09 مرداد 1400 , 13:37