احترام به قانون؛ راه‌حل همه مشکلات

گفت‌وگو با دکتر محسن اسماعیلی، حقوق‌دان و عضو مجلس خبرگان رهبری


عصر اندیشه 1399/02/24 04:54:26 عصر

بازنگری قانون اساسی نباید به قداست آن لطمه بزند

گزیده گفت و گو:

- در اینکه بازنگری قانون اساسی می تواند به رشد کشور کمک کند و به تحقق اهداف  بیانیه گام دوم بینجامد، شخصا تردیدی ندارم؛ ولی از طرف دیگر، به عقیدۀ من اینطور نیست که با همین قانون اساسی که فعلا داریم، نتوانیم اقدامات ضروری و الزم را انجام دهیم.

- ضروری است به دور از هیاهوهای سیاسی، حلقه های فکری و مطالعاتی تشکیل شود و با درنظرگرفتن اصول و مبانی نظام و البته استفاده از تجربیاتی که سال های گذشته داشته ایم و با توجه به منافع ملی، قانون اساسی را بازنگری کنیم تا ما را در راه رسیدن به اهدافمان بیشتر کمک کند.

- موضوع بازنگری قانون اساسی نباید به قداست آن لطمه بزند. قانون اساسی مبنای ادارۀ جامعه است. حتی اگر کسانی به بخش هایی از میثاق ملی، نقدی دارند باید توجه کنند که نباید پایه های این بنیان مرصوص لرزان شود. اگر قانون اساسی حرمتش را در جامعه از دست بدهد، پیامدهای بسیار وحشتناکی دارد.

- یک بار در مجلس شورای اسلامی گفتم احترام به قانون در عمل و رعایت قداست قانون اساسی، باید از بالا و از مسئولان شروع شود. مثال زدم که چرا فلان شبکه اجتماعی را غیرقانونی اعلام و آن را فیلتر می کنیم در حالی که همه مسئولان کشور در آن حضور دارند؟

- اگر زمانی در کشور گره ای به وجود آمد که این گره و به قول قانون ِ اساسی این معضل از طرق عادی حل شدنی نبود، چه کار باید کرد؟ قانون اساسی در چنین مواقعی ظرفیتی برای رهبری ایجاد کرده که به طور موقت می تواند با یک دستور مشکل را حل کند و این در حکم خود قانون است و نه فراتر از آن.

- امروز هرکس می تواند فایل صوتی و تصویری تهیه و در شبکه های مجازی پخش کند. تازه اگر هم انحصار امکان داشته باشد، سودمند نیست. آیا امروز صداوسیمای ما با هزینه هنگفتی که بر کشور تحمیل می کند، موفق است؟

متن کامل را در عصر اندیشه شماره 22 بخوانید.

https://b2n.ir/683414

 

تاریخ :

1399/02/24 04:54:26 عصر

به اشتراک بگذارید :


نظرات : 0

ماهنامه شماره 22
پنجشنبه , 08 خرداد 1399 , 11:23